Na co si dát pozor při realizaci obkladů nebo dlažeb ...

Před pokládkou obkladů a dlažeb je nutné si nejprve zkontrolovat připravenost prostoru viz. článek Na si dát pozor při realizaci koupelny >>>.

undefinedS provádějící firmou zkontrolujte dodaný materiál (typ, kvalitu, rozměry, tloušťky, povrchové kazy, rovinnost, neuražené rohy atd.) a ověřte postup pokládky, nejlépe na předem připraveném spárořezu. V reálném prostoru zkontrolujte základní rozměry uvedené ve spárořezu, hlavní osy, polohy vpustí, výšku budoucího obložení, velikosti a typy zařizovacích předmětů, výšku zástěn, tak aby jste předešli nemilému překvapení po dokončení.

undefined

Ke zvolenému obkladu a dlažbě si nechte před pokládkou předložit případné doplňky jako jsou zakončovací, přechodové nebo dilatační lišty. Pro zaručenou životnost se doporučuje osazovat pouze systémové lišty od doporučených výrobců. Výběr vhodného typu závislé nejen na materiálu, tloušťce a barvě, ale také na provozním zatížení a charakteru místnosti. Po pokládce si na vzorku nechte ukázat vzorek spárovací hmoty, který po zaschnutí porovnejte s materiálem obkladu nebo dlažby a Vaší představou. Při výběru odstínu zvažte i budoucí provoz místnosti s ohledem na úklid a čištění spár. Z tohoto hlediska při výběru zvažujte i povrch a velikost obkladu a dlažby, ne zcela jednoduché na údržbu jsou mozaiky a matné nebo hrubé povrchy.

undefinedPři pokládce rektifikovaného obkladu a dlažby (s broušenými hranami) se i zde doporučuje dodržet minimální spáru. Jedná se o náročnější pokládku, při které se používají speciální pomůcky a současně, při které se doporučuje předem pečlivě prověřovat kvalitu a přesnost každé dlaždice. Pokud je řemeslník zručný, místo rohových lišt, vnější rohy brousí na 45° (kamenický roh). Výsledný efekt téměř nepřerušeného povrchu pak určitě ocení každý. Zručnost obkladače ale většinou ověříte jen na předvedeném vzorku realizované části obkladu. V opačném případě nejen, že se požadovaného efektu nedočkáte, ale i k poškození většinou Vámi draze zakoupeného materiálu. Současně hrozí, že při doobjednání, nejen že běží několikatýdenní dodací lhůty, ale může se i stát, že na výrobní lince dojde k drobné změně odstínu.

undefined

Při pokládce přírodních (kamenných) obkladů je dobré si předem přebrat jednotlivé kusy dle odstínu a kresby. I když přírodní nesoudorost může být zajímavá, sladění odstínu a kresby vytváří daleko zajímavější efekt. Výhodou kamenných obkladů je možnost použití i na další prvky v koupelně, jako jsou umyvadlové desky, parapety oken a další zejména vodorovné plochy. Vhodné je i použití jako hrany pro osazení plastové vany.

 

undefinedPři pokládce dlažby je nutné dodržet dilatace, příp. pracovní spáry, které byly vytvořeny v podkladních vrstvách podlahy. Jedná se většinou o rozdělení jednotlivých okruhů podlahového topení, přechody na nevytápěnou část podlahy, případně dělení jednotlivých místností v místě prahu dveří. Rozmístění dilatací je dobré v předstihu rozvrhnou právě s ohledem na spárořez. V interiéru se doporučuje dělení plochy na max. 40m2 (6x6m, max. 8x5m v poměru 1:3). Při realizaci teraca se maximální plocha snižuje na 3x3m. V exteriéru se doporučuje dělení na maximální plochu 10m2 (3x3m v poměru 1:1,5-2).

Je nutné připomenout, že ke kvalitní pokládce patří příslušné penetrace, lepidla a spárovací hmoty s vlastnostmi, které musejí odpovídat druhu materiálu obkladu nebo dlažby, ale i prostředí. A to nejen prostředí budoucího provozu, ale i prostředí při kterém se pokládka realizuje. Snad jen upozornění, že například při pokládce bílého kamene je nutné použití speciálního bílého lepidla tak, undefinedaby nedošlo k proznačení šedého lepidla a tím nenávratného poškození kamene. Po pokládce je nutné navíc přírodní materiály ochránit příslušnou impregnací, která navíc prohloubí jejich lesk a kresbu. Pozor na čištění, nejen přírodní materiály, ale i některé dlažby nelze čistit všemi chemickými prostředky. U speciálních povrchů může dojít při čištění k jejich viditelnému poškození.

undefinedModerním materiálem pro povrchy v koupelnách jsou barevné stěrky, které eliminují problémy se spárami. Předpokladem kvalitního a trvanlivého povrchu je hladký, rovný a pevný podklad a certifikovaná technologie od renomovaného výrobce. Povrch je dále nutno volit s ohledem na budoucí provoz, možné poškození a možnost opravy tak, aby nebyla na první pohled viditelná.  

 

 

Související články :

- Koupelny a WC >>>
- Balkóny a terasy >>>

 

 

 

 

 

Hlášky, které nepřekvapí ...

VÍTE CO, TY MALÝ PROSTORY, JAKO TŘEBA KOUPELNY, TY SE OBKLÁDAJÍ NEJHŮŘ !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO JSTE SI TO KOUPIL ZA MATERIÁL, TAKHLE KŘIVOU DLAŽBU JSEM NEVIDĚL !!!