Na co si dát pozor při návrhu kuchyně ...

Při přípravě prostoru pro kuchyňskou linku platí většinou stejné zásady jako pro koupelnu >>> s tím rozdílem, že v současné době se většina kuchyní vyrábí „na míru“ až po přesném zaměření skutečného prostoru. Komplikace mohou nastat při montáži modulových kuchyní, kde může být přesný rozměr prostoru rozhodující pro výběr jednotlivých komponentů. Při návrhu kuchyně do omezeného prostoru nebo do niky se doporučuje z důvodů pohodlného otevírání skříní, častých nerovností, případně nepravoúhlosti stěn naměřený rozměr ponížit o cca 50mm. Tento prostor se pak při montáži po stranách zaslepí výplní dle materiálu korpusu.

Vlastní návrh kuchyně je dobré zkonzultovat s několika výrobci, jelikož každý výrobce nabízí nějakou tu novinku, která by se mohla použít a většinou tím dojde k zásadnímu přeskupení spotřebičů, pro které se realizuje příprava - vývody instalací. (elektro zásuvky nesmí být za spotřebiči, současně za novými spotřebiči už není ve standardní kuchyňské lince š.600mm, vyjma soklu žádný prostor pro vedení nebo vývody instalací apod.). Důležitá je i dobrá příprava pro odvod vzduchu z digestoře viz článek Na co si dát pozor při realizaci vzduchotechniky >>>. Neúčinný odvod vlhkosti a zápachu, zkondenzovaná voda na digestoři nebo přívod chladného vzduchu v zimním období do kuchyně jsou nedostatky, které vzniknou podceněním kvalitního návrhu a provedení. Digestoř by např. neměla být užší než varná deska. V místnostech bez možnosti odvětrání nebo s řízenou rekuperací se navrhují cirkulační digestoře s uhlíkovými filtry. Tato zařízení sice účinně zbavují prostor zápachu, bohužel ne vlhkosti, která vzniká při vaření. Konkrétní typ digestoře je proto dobré před nákupem zkonzultovat s dodavatelem nebo projektantem řízeného větrání.

Rozdělení prostoru na kuchyňské lince do zón je již většinou zažité a poradí Vám v každém kuchyňském studiu, při členění záleží také na dispozičním a prostorovém uspořádání místnosti. Většinou se jedná o (od leva):

1. zásoby – spíž, výsuv. skříň, lednice
2. ukládání – skříňky na nádobí
3. mytí – dřez, myčka, koš
4. přípravna – zásuvky s noži, doporučená šířka min.900mm
5. vaření – sporák, trouba, zásuvky s hrnci

Ideální uspořádání je pak do trojúhelníku, nejlépe rovnostranného, v jehož vrcholech se nachází lednice, sporák a dřez. 

Standardní doporučované parametry jsou výška pracovní desky dle výšky osob (850-950mm), minimální vzdálenost mezi pracovní deskou a horními skříňkami (500mm), vzdálenost mezi digestoří a varnou deskou (650mm), vzdálenost mezi dvěma pracovními deskami u návrhu souběžné kuchyně nebo u kuchyně s ostrůvkem (900-1200mm, optimálně 1100mm), šířka ostrůvku (600 až 1000mm s prostorem pro vaření), umístění trouby ve výšce očí (900mm, při spojení s dalším spotřebičem spodní hrana 700mm s tím, že do středu setu se dává spotřebič, který se nejčastěji používá), minimální šířka odkládací plochy mezi dřezem a varnou deskou (min.600mm, výjimečně 400mm) apod. Při umísťování zařizovacích předmětů se pak např. nedoporučuje umisťovat sporák, dřez nebo myčku do rohu, nebo lednici vedle trouby bez vložení speciální izolační desky atd. Co se týče horních skříněk, jsou z důvodů vzdušnosti a jednoduchosti a samozřejmě pouze v případech, kdy je to z hlediska prostorových možností možné, minimalizovány. Nově zavedeným pravidlem je umístění nádobí ve spodních výsuvných skříňkách, do nichž je snadnější přístup a je v nich lepší přehled.

S výběrem pracovní desky souvisí i výběr obkladu za linkou, který dle použitého materiálu se instaluje buď před nebo při instalaci kuchyně. Materiál pracovní desky může být:

- laminát, jedná se o nejrozšířenější materiál tvořený dřevotřískovou deskou zalisovanou vysokotlakým laminátem. K dispozici je velký výběr barev, vzorů a povrchových struktur. Výhodou je snadná montáž. Laminát je tvrdý a odolný proti oděru, vyjma přímého krájení. Nevýhodou je snížená životnost ve vlhkém prostředí např. při netěsnosti spojů okolo dřezů a vodovodních baterií. Opravit nejdou ani případné škrábance či poškození.
- keramický obklad, obklady se vyrábějí takřka v nekonečné škále barev a vzorů, jsou odolné, nevýhodu může být nutnost vytvoření pevného (zděného) podkladu a existence spár mezi jednotlivými dlaždicemi.
- dřevo, jedná se nejčastěji o spárovku, která může být vyrobena z různých druhů odolných dřevin – buk, dub, oblíbené a velice odolné jsou i exotické dřeviny. Jde o přírodní materiál, který působí velice příjemně, ale stále pracuje (může se začít kroutit, zbarvuje se apod.), a proto je ho nutné pravidelně ošetřovat.
- nerez, pracovní desky jsou velmi odolné vůči pracovním procesům v kuchyni, nevýhodou je jejich náročnější dočištění po ukončení vaření a vytvarování do oblých tvarů.
- kámen, pro výrobu pracovních desek se nejčastěji používají dovážené kamenné velkoformátové desky z žuly, mramoru nebo vápence. Jedná se přírodní materiál, s velkou životností, který je nutné naimpregnovat a pravidelně ošetřovat. Některé materiály jsou citlivé na chemické čistící přípravky. Odborná firma dokáže desky snadno přizpůsobit i atypickým požadavkům.
- umělý kámen, nejčastěji Corian nebo Technistone jsou moderní materiály s dlouhou životností a s dobrými vlastnostmi jako je tvrdost, nenasákavost, odolnost vůči vysokým teplotám. Výsledné povrchy mohou být i beze spár, včetně dřezu či svislého obložení. Materiál je při porušení bez viditelných následků opravitelný.

Máte vybraný návrh kuchyně a nejste si jistí, nebo chce znát nezávislý názor, pošlete nám ho na projektyonline@email.cz a my Vám ho ZDARMA posoudíme, případně navrhneme doporučení na vylepšení.