Byt v novostavbě

V současné době je na trhu velké množství nových bytů o různých velikostech, standardech a v rozmanitých lokalitách. V nábídkách budou všechny byty pouze v zeleni a blízko centra. Pří výběru proto nespěchejte a zvažujte zejména:

Cena a popis standardů - při upřesnění Vašich specifických požadavků mohou někdy vícenáklady vyrovnat cenu kvalitnějšího bytu od jiného developera, který nabízí vyšší standard již v základní ceně. V popisu standardů by jste měli porovnávat kvalitu interiéru nového bytu a možnosti jeho variant za nabízenou základní cenu. Nově se na trh dostávají byty v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Termíny - u většiny smluv bývá zvykem přesná specifikace Vašeho splátkového kalendáře s návrhem penále ,v mnoha případech i před zahájením vlastní výstavby, nikde však nebývá přesně uveden přesný termín kolaudace nebo předání a adekvátní návrh slevy či odškodnění při jejich nedodržení.

 

Okolí – je dobré si prověřit možnost sousední výstavby na územních plánech či příslušných stavebních úřadech. Např. cenný výhled z nového bytu může být po výstavbě další etapy částečně nebo zcela zastíněn. Pro výběr budoucího trvalého bydliště není nepodstatné prověřit infrastrukturu obce, dostupnost MHD, pošty, nemocnice, pohotovosti, dostupnost v dopravních špičkách, budoucí rozvoj v okolí (návrhy nových tras vysokorychlostních tratí, silničních obchvatů měst, leteckých koridorů, dálnic apod.). Při několikanásobné návštěvě místa je dobré vypozorovat např. rušivé technologické provozy (hluk, kouř, zápach a jiné) nebo vliv leteckých koridorů, dálnice, železnice apod.. Většina těchto faktorů není na první pohled vnímatelná a při dlouhodobém pobytu pak velmi nepříjemně ovlivňují život v novém prostředí.

Poloha – novostavby bytových domů jsou v dnešní době budovány na okrajích stávajících sídlišť či na „zelené louce“ na okraji větších měst. Poloha v blízkosti stávajícího sídliště má výhodu v dopravním napojení, občanské vybavenosti a většinou i v existenci vzrostlé zeleně či parku. Nevýhodou bývá poloha v tomto urbanistickém celku, která je většinou na okraji, v blízkosti rušných komunikací, tranzitních vedení a tudíž i větší vzdálenosti od např. zastávek MHD. Výstavby na zelené louce většinou postrádají občanskou vybavenost, zejména školy, školky a je zde i velice komplikovaná dostupnost MHD. Naopak v centrech měst se budují nadstandardní rezidenční lokality s vlastním zázemím, službami a ostrahou. Z důvodu omezené dostupnosti služeb pouze pro rezidenty se ale stává, že tyto služby končí, mění se jejich využití a slibované plochy pro relaxaci, zeleň a sportoviště se z  finančních důvodů nerealizují nebo mění v jiné komerční využití.

Parkování - u většiny bytových domů je pro každý byt připraveno jedno parkovací stání buď v garážích nebo před domem. Bohužel jsou případy, kdy je toto místo dostupné jen za příplatek k ceně bytu. Do nových bytů se většinou stěhují mladé rodiny nebo dvojice, kde není výjimkou vlastnictví více automobilů, případně používání služebních automobilů. Většinou z ekonomických nebo prostorových důvodů nebývá v blízkém okolí novostaveb vybudováno větší množství parkovacích stání, a proto po zabydlení všech bytových jednotek začne být problém se zaparkováním vlastních vozidel rezidentů, tak i návštěv.

Nástavby – při zvažování výběru nového bytu v nástavbě zejména na panelovém domě je nutné si ověřit stáří domu a připustit si reálnou životnost těchto staveb. Ve stávajícím domě většinou nebývají v rámci budování nástavby provedené velké rekonstrukce společných prostor či fasád. Koupí bytu se tak stáváte spoluvlastníkem objektu, do kterého bude časem nutno z důvodů neodkladných oprav ce investovat. V objektu jsou dále např. již obsazené sklepy, před objektem není zajištěno dostatečné množství parkovacích míst, prostorů na odpadky apod.. Výhodou by měla být dobrá občanská vybavenost, dostupnost MHD a měla by být i příznivější pořizovací cena. Viz byt v panelovém domě. >>>

 

 

 

  Potřebujete poradit s výběrem bytu, napište nám na email projetktyonline@email.cz