Jak si vybrat byt v novostavbě

V současné době je na trhu velké množství nových bytů o různých velikostech, standardech a v rozmanitých lokalitách. V nabídkách budou ovšem všechny byty pouze v zeleni a v blízkosti centra. Pří výběru proto nespěchejte a zvažujte zejména:

Cena a popis standardů - při upřesnění Vašich specifických požadavků mohou někdy vícenáklady vyrovnat cenu kvalitnějšího bytu od jiného developera, který nabízí vyšší standard již v základní ceně. V popisu standardů byste měli porovnávat kvalitu interiéru nového bytu a možnosti jeho variant za nabízenou základní cenu. Nově se na trh dostávají byty v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Termíny - u většiny smluv bývá zvykem přesná specifikace Vašeho splátkového kalendáře s návrhem penále, v mnoha případech i před zahájením vlastní výstavby, nikde však nebývá přesně uveden přesný termín kolaudace nebo předání a adekvátní návrh slevy či odškodnění při jejich nedodržení.

Okolí – je dobré si prověřit možnost sousední výstavby v územním plánu, či na příslušných stavebních úřadech. Např. cenný výhled z nového bytu může být po výstavbě další etapy částečně nebo zcela zastíněn. Pro výběr budoucího trvalého bydliště není nepodstatné si prověřit celkovou infrastrukturu obce, dostupnost MHD, pošty, nemocnice, pohotovosti, dostupnost místa v dopravních špičkách, budoucí rozvoj v okolí (návrhy nových tras vysokorychlostních tratí, silničních obchvatů měst, leteckých koridorů, dálnic apod.). Při několikanásobné návštěvě místa je dobré vypozorovat např. rušivé technologické provozy (hluk, kouř, zápach a jiné) nebo vliv leteckých koridorů, dálnice, železnice, zemědělské činnosti apod.. Většina těchto faktorů není na první pohled vnímatelná a při dlouhodobém pobytu pak velmi nepříjemně ovlivňují život v novém prostředí.

Poloha – novostavby bytových domů jsou v dnešní době budovány na okrajích stávajících sídlišť či na „zelené louce“ na okraji větších měst. Poloha v blízkosti stávajícího sídliště má výhodu v dopravním napojení, občanské vybavenosti a většinou i v existenci vzrostlé zeleně či parku. Nevýhodou bývá poloha v tomto urbanistickém celku, která je většinou na okraji, v blízkosti rušných komunikací, tranzitních vedení a tudíž i větší vzdálenosti od např. zastávek MHD. Výstavby na zelené louce většinou postrádají občanskou vybavenost, zejména školy, školky a je zde i horší dostupnost MHD. Naopak v centrech měst se budují nadstandardní rezidenční lokality s vlastním zázemím, službami a ostrahou. Z důvodu omezené dostupnosti služeb pouze pro rezidenty se ale stává, že tyto služby končí, mění se jejich využití a slibované plochy pro relaxaci, zeleň a sportoviště se z  finančních důvodů nerealizují nebo mění v jiné komerční využití.

Parkování - u většiny bytových domů je pro každý byt připraveno jedno parkovací stání a to buď v garážích nebo před domem. Bohužel jsou případy, kdy je toto místo dostupné jen za příplatek k ceně bytu. Do nových bytů se většinou stěhují mladé rodiny nebo dvojice, kde není výjimkou vlastnictví více automobilů, případně používání služebních automobilů. Většinou z ekonomických nebo prostorových důvodů nebývá v blízkém okolí novostaveb vybudováno větší množství parkovacích stání, a proto po zabydlení všech bytových jednotek začne být problém se zaparkováním vlastních vozidel rezidentů, tak i návštěv.

Nástavby – při zvažování výběru nového bytu v nástavbě zejména na panelovém domě je nutné si ověřit stáří domu a připustit si reálnou životnost těchto staveb. Ve stávajícím domě většinou nebývají v rámci budování nástavby provedené velké rekonstrukce společných prostor či fasád. Koupí bytu se tak stáváte spoluvlastníkem objektu, do kterého bude časem nutno z důvodů neodkladných oprav více investovat. V objektu jsou dále např. již obsazené sklepy, před objektem není zajištěno dostatečné množství parkovacích míst, prostorů na odpadky apod.. Výhodou by měla být dobrá občanská vybavenost, dostupnost MHD a měla by být i příznivější pořizovací cena. Viz byt v panelovém domě. >>>

 

Potřebujete poradit s výběrem bytu, napište nám na projektyonline@email.cz