Diskuzní fórum a poradna

Datum 29.05.2014

Vložil Pavla

Titulek Příjezdová cesta

Odpovědět

Dobrý den,
Máme chatu v malé odlehlé chatové oblasti, ke které vede úzká polní cesta. Nyní se ozval nový majitel pozemku pod cestou a začal vyhrožovat zpoplatněním nebo jejím uzavřením, na koho bychom se měli obrátit o pomoc? Děkuji

Datum 29.05.2014

Vložil Redakce

Titulek Re: Příjezdová cesta

Odpovědět

Nejprve musíte zjistit na místním obecním úřadě (místěn příslušný silniční úřad), zda se jedná účelovou komunikaci. Když Vám úřad toto potvrdí, je bránění v užívání komunikace ze strany majitele protiprávní a může pak zasáhnout i policie. V případě neevidence, je možné, aby na základě žádosti úřad dodatečně rozhodnul o existenci veřejné účelové komunikaci. V případě, že se nebude jednat podle rozhodnutí o účelovou komunikaci, zbývá Vám už jen dohoda s novým vlastníkem. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 04.02.2014

Vložil Eva

Titulek Ideální tloušťka vzduchové mezery ve střeše

Odpovědět

Dobrý den, můžete mi poradit, jaká je ideální tloušťka vzduchové mezery v šikmé střeše RD?

Datum 04.02.2014

Vložil Redakce

Titulek Re: Ideální tloušťka vzduchové mezery ve střeše

Odpovědět

Záleží na více faktorech, jako je sklon střechy, možnosti umístnění nasávacích a výdechový otvorů, délka krokví apod. To vše najdete v tabulkách normy ČSN 731901. Tloušťka mezery je pak konstrukčně dána velikostí kontralatí, resp. jejich výškou po seschnutí. I když je v normě uvedeno, že v případě kvalitnějšího zateplení objektu se má tloušťka zvětšovat a to i u klasické střechy až na 100mm, lze za optimální tloušťku stále považovat 40-50mm. Nikdo totiž neví, jestli větší tloušťka u klasických sklonů nemůže způsobit nějaké jiné problémy, např. díky turbolenci. Nejpoužívanějším rozměrem kontralatí je v současné době 40x60mm, tedy mezera po seschnutí 35-40mm. Bylo by ale vhodné u nově navrhovaných staveb standardních rozměrů a sklonů používat alespoň latě o rozměru 50x50mm a DHV pod latěmi navrhovat s těsnými spoji a kontralatě podlepovat systémovými těsnícími páskami. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 19.11.2013

Vložil Ivana

Titulek Předzahrádka nebo terasa

Odpovědět

Doporučili by jste nám spíše byt s předzahrádkou nebo terasou?

Datum 19.11.2013

Vložil Redakce

Titulek Re: Předzahrádka nebo terasa

Odpovědět

Výhodou zahrádky může být možný přístup z ulice, možnost zahradničení, přímé vlastnictví nebo případná zastavěnost zahradními stavbami. Nevýhodu bývají problémy se zloději nebo sousedy bydlící nad Vámi, kteří si mohou stěžovat na hluk nebo naopak vše nepotřebné shazovat dolů na Váš pozemek.
Na terase by jste měli mít větší klid a soukromí, případně výhled, pokud vedle nestojí nebo se naplánuje vyšší dům(před koupí je toto dobré ověřit). Naopak terasa v rozdělení domu na jednotky většinou jako střecha patřit všech. Terasa může mít omezené využití z hlediska architektonického vzhledu domu (bez možnosti zasklení, pergoly apod). Současně je nutné upozornit, že s terasami bývají technické problémy z hlediska zatékání a je třeba zajistit pravidelnou technickou kontrolu a údržbu. S pozdravem Vaše redakce

Datum 16.07.2013

Vložil Tomáš

Titulek Dřevomorka

Odpovědět

Na chatě si mi na dřevěném stropě objevila houba, podle všech indicií to je dřevomorka. Je tedy situace katastrofální, jak se všude píše?

Datum 16.07.2013

Vložil Redakce

Titulek Re: Dřevomorka

Odpovědět

Pokud se opravdu jedná o dřevomorku, není dobré situaci podceňovat a je nutné jí ihned začít řešit. Většinou totiž, když se objeví plodnice, je práce pro houbu na dostupném dřevě již dokončena a poohlíží se po dalším zdravém. Jelikož se jedná o častý dotaz, věnovali jsme tomuto tématu celý článek v oddíle Na co si dát pozor při rekonstrukcích - sanace dřevěných kcí. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 22.06.2013

Vložil Miloš

Titulek Chyba v projektu

Odpovědět

Při realizaci jsme v projektu našli chybu. Jednalo se o zapomenuté zakreslení komína. S touto chybou jsou nyní spojené vícenáklady. Kdo by měl nést zodpovědnost za tuto chybu?

Datum 22.06.2013

Vložil Redakce

Titulek Re: Chyba v projektu

Odpovědět

Chyba tedy vznikla při zaměření stávajícího stavu, tedy u geodeta nebo přímo projektanta. V tomto případě jde o chybu zjevnou, na kterou měl objednatel projektu nebo následně dodavatel upozornit a měl tak učinit do 60 dnů od předání. Dle smlouvy pak více náklady skutečně vynaložené nese investor, v případě ceny na zakázku dodavatel, který si před zahájením stavby měl stávající stav pečlivě porovnat ze skutečností. S pozdravem Vaše redakce