Diskuzní fórum a poradna

Datum 06.09.2011

Vložil Jiří

Titulek Dveře do bytu

Odpovědět

Lze změnit směr otevírání dveří do bytu v panelovém domě při rekonstrukci a otevítrat je ven? Když ano, za jakých podmínek. Děkuji

Datum 06.09.2011

Vložil Redakce

Titulek Re: Dveře do bytu

Odpovědět

Otevírání dveří ven z bytu není vyloučeno v případě, že není omezen průchod (únik) na veřejném prostoru, zejména schodišti v bytovém domě. Problematiku odstupu dveří řeší norma na schodiště a šířku únikové cesty řeší příslušné požární normy (bytové domy, změna staveb atd.) resp. příslušná TZPO. Otevírání ven však přináší i řadu nepraktičností, jako je např. nedokonalá těsnost a omezené možnosti řešení zabezpečení vstupních dveří do bytu.
S pozdravem, Vaše redakce

Datum 04.09.2011

Vložil Martin

Titulek Tloušťka tepelné izolace v krovu

Odpovědět

Bude mi stačit 240mm tepelné izolace v šikmé střeše?

Datum 04.09.2011

Vložil Redakce

Titulek Re: Tloušťka tepelné izolace v krovu

Odpovědět

Odpověď je trochu komplikovanější než se zdá, záleží zejména na pozici izolantu vzhledem ke krokvím, energetickém zatřídění domu, kvalitě a materiálu tepelné izolace. Zašlete nám raději dotaz emailem s detaily z projektu domu. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 03.09.2011

Vložil Martin

Titulek Terasa

Odpovědět

Dobrý den,
Mám uzavřenou terasu ve valbovém krovu 2.np RD. Chtěl bych ji odvodnit do okapu valbové střechy, který pod úrovní terasy, co by jste doporučili?

Datum 03.09.2011

Vložil Redakce

Titulek Re: Terasa

Odpovědět

Dle nových norem by měla být odvodněna i pojistná resp. parotěsná zábrana. Záleží na výškovém rozdílu, ale v tomto případě se to asi nepodaří. Dalším požadavkem při realizaci je bezpečnostní přepad, resp. min. dvě nezávislé vpustě pro případ ucpání tak, aby nedošlo k zaplavení prostoru a vniku vody do interiéru. Zbývá tedy varianta prostupů skrz střešní plášť. Doporučujeme proto realizaci hydroizolace s dokonale těsnými detaily napojení včetně utěsnění prostupů střechou. V případě nejasností zašlete raději upřesňující email.
S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 31.08.2011

Vložil Pepa

Titulek Kotvení oken

Odpovědět

Právě mi firma montuje nová plastová okna, jak poznám, že je to tak dobře? Díky

Datum 31.08.2011

Vložil Redakce

Titulek Re: Kotvení oken

Odpovědět

Od letošního února by se měla firma prokázat osvědčením o odborné způsobilosti k návrhu a provádění zabudování oken a vnějších dveří do stavby dle nové technické normalizační informace TNI 74 6077, která přesně specifikuje možnosti kotvení a požadavky na těsnící materiál ve spárách, ale zejména požadavky na těsnící pásky a fólie. S pozdravem, Vaše redakce.

Datum 29.08.2011

Vložil Tomáš

Titulek Vlhkost suterénu

Odpovědět

Dobrý den,
Okolo staršího částečně podsklepeného RD jsem v rámci zahradních úprav provedl odstranění betonového chodníčku a nahradil novou zámkovou dlažbou. Od té doby mi začali vlhnout zdi v suterénu, co může být příčinou?

Datum 29.08.2011

Vložil Redakce

Titulek Re: Vlhkost suterénu

Odpovědět

Příčinou je samozřejmě ta nová zámková dlažba, která je ve skutečnosti velmi propustná pro dešťovou vodu. Tato voda se pak následně vsakuje do podloží a může tak začít působit tlakově na suterénní zdivo a tím postupně prověřovat kvalitu provedené hydroizolace. Parodoxně jsou nevzhledné betonové chodníčky pro dům přínosnější než nová zámková dlažba. Řešením je odkopání domu a vložení drenážního systému. Při té příležitosti doporučujeme prověřit stav hydroizolace, případně provést opravy a následně stěny ochránit nopovou fólií svedenou do drenážního potrubí. Při realizaci postupujte dle montážních a tech. listů výrobce nopové fólie příp. drenážního potrubí.
S pozdravem, Vaše redakce.