Diskuzní fórum a poradna

Datum 20.08.2015

Vložil Lukáš

Titulek DPH na stavební pozemky

Odpovědět

Dobrý den, chystáme se koupit stavební pozemek, nabídkové ceny se však liší zejména z důvodů započítání nebo nezapočítání DPH, jak je to možné?

Datum 20.08.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: DPH na stavební pozemky

Odpovědět

Toto otázka je spíše na daňového poradce, obecně by mělo nyní platit, že za „zasíťovaný“ pozemek se platí i DPH.
Do konce roku však existuje výjimka, kterou využili podnikaví developeři, kteří buď přípojky zakončili těsně přes hranicí pozemku nebo vlastní přípojky a pilířky umístili do malých samostatných pozemků.
Tyto mini pozemky pak prodávají s DPH a ostatní nezasíťovanou část (tedy tu hlavní) prodávají bez DPH. Dá se tedy říci, že do konce tohoto roku se dá na koupi pozemku v těchto předem připravených lokalitách ušetřit na DPH.
Od začátku roku 2016 budou platit pro všechny stejná pravidla, tedy k prodejní ceně stavebního pozemku se bude vždy připočítávat DPH. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 19.04.2015

Vložil Kateřina

Titulek Zroj tepla v rodinném domě

Odpovědět

Dobrý den,
Jaký zdroj tepla by jste doporučili pro pasivní nebo nízkoenergetický dům?
Děkuji.

Datum 19.04.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: Zroj tepla v rodinném domě

Odpovědět

Bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Jelikož jsou požadavky pro vytápění NED a PD už většinou velice malé, rozhodující zůstávají tedy požadavky přípravu teplé vody. Díky integrovaným zásobníkům tepla, ale ani to už s malým zdrojem není problém. Nakonec je tedy rozhodnutí stejně na majiteli, např. z čeho má největší strach (že bude nedostatek plynu, že bude drahá elektřina) a kolik má na to finančních prostředků. Nejčastějším zdrojem jsou pak tepelná čerpadla s kombinací všech možných záložních zdrojů (kotel na plyn, peletky, solární panely, krbová kamna apod). S pozdravem Vaše redakce

Datum 01.04.2015

Vložil Martin

Titulek Jak se zbavit kuny.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o radu, jak se mám zbavit kuny, která si oblíbila podbití mého RD? Děkuji

Datum 01.04.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: Jak se zbavit kuny.

Odpovědět

Jedná se o nesnadný boj. Jelikož je dost omezený lov a z důvodů trýznění i pasti, nejprve se proto zkouší instalace různých odpuzovačů a vůní. Je však dokázáno, že kuna nesnáší pach většího predátora, proto se dále zkouší lidské vlasy, označkování prostoru psem, ale za nejlepší se považuje trus lva nebo tygra. Tedy zkuste zoo nebo cirkus. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 04.11.2014

Vložil Michal

Titulek Stížnost na hluk z podlahy v panelovém domě

Odpovědět

Na koho bychom se měli obrátit se stížností na hluk od sousedů, který se objevil po rekonstrukci bytu nad námi. Neskutečným způsobem jsou slyšet kroky, pravděpodobně z důvodů položení nové podlahy. Děkuji

Datum 04.11.2014

Vložil Redakce

Titulek Re: Stížnost na hluk z podlahy v panelovém domě

Odpovědět

Záleží na okolnostech, zda byla rekonstrukce rozsáhlejší a byla předmětem stavebního řízení, pak podáváte stížnost k SÚ, který provede místní šetření. Většinou se ale jedná o udržovací práce, bez povolení SÚ, a proto by Vaše stížnost měla nejprve směrovat na Hygienickou stanici, která sama zajistí nebo Vám doporučí zajistit odborné měření hluku. Na základě zjištění překročení normových hodnot pak postupujete s právníkem dle §1013 nového občanského zákoníku k soudu. Soud by pak měl přímo nařídit nápravu, případně pověří úkolem příslušný SÚ. S pozdravem Vaše redakce

Datum 16.09.2014

Vložil Michaela

Titulek Byty v pasivním standardu.

Odpovědět

K Vašemu článku o pasivních bytech bych ráda poznamenala, že jsem si od jedné významné firmy pasivní byt koupila a jsem velice spokojená.

Datum 16.09.2014

Vložil Redakce

Titulek Re: Byty v pasivním standardu.

Odpovědět

Ano určitě souhlasíme, na našem trhu určitě existují i osvícení developeři a jejich prodejci. Samozřejmě doufáme, že jich bude i přibývat, ale našim úkolem je více poukazovat na záměrné chyby, možná úskalí pří výběru nového bydlení spojenou s neprofesionalitou realitních makléřů. Náměty získáváme o našich klientů a jejich zveřejněním se snažíme chránit ostatní kupující, kteří nemusí mít takové štěstí při výběru, jako Vy. S pozdravem Vaše redakce.