Diskuzní fórum a poradna

Datum 17.10.2016

Vložil Redakce

Titulek Re: Regulování radiátoru

Odpovědět

Ve starém bytě může být problémem nedostatečná dimenze v závislosti na kvalitě stávajícího okna, zejména pokud je okno staré nebo oknem dokonce fouká. Dalším možností může být špatné zaregulování, pokud to jsou novodobé radiátory. Pokud jsou okna kvalitní i zaregulování dle projektu v pořádku, mohlo by jít o problém s termostatickými bateriemi, které se v uzavřených nikách přehřívají, tudíž uzavírají přívod do radiátoru a ten pak přestává topit. Řešením bývá náhrada za klasické ruční ventily. S pozdravem Vaše redakce

Datum 11.06.2016

Vložil Míla

Titulek porušení hydroizolace

Odpovědět

Dobrý den, v poslední době se nám začala dostávat voda do interiéru - jedna strana obývacího pokoje - bungalov, cca 7,5 m dl.( v podobě vlhké spodní části zdi, asi 15 - 20 cm nad podlahou ). Je možné, že je narušená spára mezi svislou a vodorovnou izolací.? RD je pět let starý, jak odstranit tuto závažnou poruchu prosím.?

Datum 17.06.2016

Vložil Redakce

Titulek Re: porušení hydroizolace

Odpovědět

Diagnostika není nikdy bez průzkumu zcela jednoznačná, voda ze spáry by byla v případě, že je spára pod úrovní terénu. Vlhkost může být však způsobena i dožilým spojem vodovodního potrubí. Jsou i případy, kdy se vlhkost pohybuje po hydroizolaci z porušené spáry u sprchového koutu. Pro lepší diagnostiku nám zašlete fotografie a dispozici domu. V první fázi se pak provádějí sondy k eventuálním místům poruch, případně se měří nebo pozoruje intenzita vlhkosti s ohledem na počasí nebo provoz domu. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 22.09.2015

Vložil Jiří

Titulek Centrální kotelna nebo vlastní ÚT

Odpovědět

Dobrý den, koupili jsme byt v historickém činžovním domě se stávajícím ústředním topením a při plánované rekonstrukci zvažujeme úpravu rozvodů a napojení na vlastní kotel, jelikož už to někteří sousedé mají. Bude to pro nás výhodné?

Datum 22.09.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: Centrální kotelna nebo vlastní ÚT

Odpovědět

Ústřední topení má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je jeho spolupodílnictví a velmi omezená možnost ovlivnění provozních nákladů. Tyto náklady totiž někdy mohou ročně převýšit i cenu vlastního nového kotle. Výhodou však může být bezstarostnost s provozem a údržbou, případně i náklady na instalaci a revizi jednoho kouřovodu a jednoho přívodu plynu. Velice tedy záleží na tom, jaké jsou tedy reálné náklady, podmínky v domě a technický stav, jak vlastní kotelny, tak i domovních rozvodů. Běžná domovní kotelna stojí kolem 1 mil. Kč a provozní náklady jsou v desítkách tisíc ročně. Cena kompletních rozvodů topení v bytě, včetně kotle a radiátorů se dá pořídit do 200tis. Kč, s ročními provozními náklady do 5tis. Kč. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 20.08.2015

Vložil Lukáš

Titulek DPH na stavební pozemky

Odpovědět

Dobrý den, chystáme se koupit stavební pozemek, nabídkové ceny se však liší zejména z důvodů započítání nebo nezapočítání DPH, jak je to možné?

Datum 20.08.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: DPH na stavební pozemky

Odpovědět

Toto otázka je spíše na daňového poradce, obecně by mělo nyní platit, že za „zasíťovaný“ pozemek se platí i DPH.
Do konce roku však existuje výjimka, kterou využili podnikaví developeři, kteří buď přípojky zakončili těsně přes hranicí pozemku nebo vlastní přípojky a pilířky umístili do malých samostatných pozemků.
Tyto mini pozemky pak prodávají s DPH a ostatní nezasíťovanou část (tedy tu hlavní) prodávají bez DPH. Dá se tedy říci, že do konce tohoto roku se dá na koupi pozemku v těchto předem připravených lokalitách ušetřit na DPH.
Od začátku roku 2016 budou platit pro všechny stejná pravidla, tedy k prodejní ceně stavebního pozemku se bude vždy připočítávat DPH. S pozdravem Vaše redakce.

Datum 19.04.2015

Vložil Kateřina

Titulek Zroj tepla v rodinném domě

Odpovědět

Dobrý den,
Jaký zdroj tepla by jste doporučili pro pasivní nebo nízkoenergetický dům?
Děkuji.

Datum 19.04.2015

Vložil Redakce

Titulek Re: Zroj tepla v rodinném domě

Odpovědět

Bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Jelikož jsou požadavky pro vytápění NED a PD už většinou velice malé, rozhodující zůstávají tedy požadavky přípravu teplé vody. Díky integrovaným zásobníkům tepla, ale ani to už s malým zdrojem není problém. Nakonec je tedy rozhodnutí stejně na majiteli, např. z čeho má největší strach (že bude nedostatek plynu, že bude drahá elektřina) a kolik má na to finančních prostředků. Nejčastějším zdrojem jsou pak tepelná čerpadla s kombinací všech možných záložních zdrojů (kotel na plyn, peletky, solární panely, krbová kamna apod). S pozdravem Vaše redakce

Datum 01.04.2015

Vložil Martin

Titulek Jak se zbavit kuny.

Odpovědět

Dobrý den, prosím o radu, jak se mám zbavit kuny, která si oblíbila podbití mého RD? Děkuji